Обчислювальний грід-кластер
Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України

Запуск додатків з GUI

Даний документ описує роботу користувачів ІТФ з встановленими на кластері графічними утилітами.

Даний документ не є вичерпним керівництвом з можливостей кожної утиліти та прийомів його використання в ньому лише описується, яким чином утиліти можуть бути запущені на кластері ІТФ. За подробицями звертайтеся до документації відповідної утиліти.

З усіма питаннями, щодо використання кластеру ІТФ та встановленого на ньому програмного забезпечення, звертайтеся за адресами pelyh@grid.bitp.kiev.ua, alitovchenko@bitp.kiev.ua та svistunov@bitp.kiev.ua.

Зміст

1. Загальні зауваження

2. X-forward

3. VNC

 

1. Загальні зауваження

1. Усі користувачі кластеру ІТФ мають доступ до використання пакетів графічних утиліт.
2. Графічні утиліти запускаються лише на головному вузлі кластера. На ньому одночасно працюють декілька користувачів. Надмірне завантаження цього вузла може заважати нормальній роботі.

2. X-forward

Найпростіший спосіб використовувати графічні утиліти на кластері - використовувати x-forward за допомогою ssh. Для цього вам потрібний ssh-клієнт, що підтримує цю можливість та локальний X-сервер на вашому комп'ютері (для windows-систем вам потрібно буде встановити відповідне програмне забезпечення). Для того, щоб почати використовувати x-forward зайдіть на кластер по ssh з активованим x-forward. Наприклад, для звичайного ssh:

[user@host] ssh -X username@clusterui.bitp.kiev.ua

Після чого ви можете запустити потрібну вам графічну утиліту (см. знімок екрану)

3. VNC

Також для використання графічних утиліт на кластері можна використовувати VNC. Для цього вам потрбіно встановити на ваш локальний комп'ютер будь-який VNC-клієнт. Безпосередній доступ до VNC отключений з міркувань безпеки, для доступу до вашого VNC-сеансу потрібно використовувати ssh port forward, який описано нижче.

Для того, щоб начати працювати з VNC, виконайте на кластері команду:

[user@clusterui]vncserver

New 'clusterui.bitp.kiev.ua:3 (user)' desktop is clusterui.bitp.kiev.ua:3

Starting applications specified in /home/user/.vnc/xstartup
Log file is /home/user/.vnc/clusterui.bitp.kiev.ua:3.log

[user@clusterui]

В цьому прикладі VNC-сеанс отримав номер 3, його потрібно знати для того, щоб отримати доступ до сеансу (ssh-сеанс, в якому виконано команду, можна завершити, адже vnc-сервер буде активним поки його не зупинити командою 'vncserver -kill :3'). При першому запуску вам буде запропоновано вибрати пароль для доступу до вашого VNC-сеансу.

Щоб підключитися до вашого VNC-сеансу, спочатку треба створити ssh-тунель наступною командою:

[user@host]ssh -L####:clusterui.bitp.kiev.ua:5903 user@clusterui.bitp.kiev.ua

Ця команда відкриє звичайний ssh-сеанс та перенаправить мережевий порт 5903 (3 - номер вашого VNC-сеансу) на порт #### локального комп'ютера (має смисл вибрати цей порт також 5903 - це спростить підключення vnc-клієнта). Тепер ви можете підключити свій VNC-клієнт до 'localhost:####' (чи просто 'localhost:3', якщо ви вибрали локальний порт у вигляді 5903) та вказати ваш пароль. Після підключення ви побачите вікно вашого VNC-сеансу з віконним менеджером twm (він використовується за замовчуванням):

 
<< наверх >>